CINEMA OF TURKEY

Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu kesin gerçeğinden yola çıkarak, Türkiye sineması’nın dünyadaki etkisinin ve gücünün artması amacıyla kurulmuş bir organizasyon ve iletişim platformudur.

TÜRKİYE SİNEMASI DÜNYA AKADEMİK BULUŞMALARI

ULUSLARARASI FİLM FESTİVALLERİ – TÜRKİYE BÖLÜMLERİ
Dünyanın önemli uluslararası film festivalllerinde Türkiye sinemasının güçlü duruşununun altını çizmek, etkisini arttırmak, ululslararası işbirliklerine olanak vermek adına geliştirilen organizasyonlardır. TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleşmektedir.

ULUSAL VE ULUSLARARASI GENÇLİK SİNEMA ORGANİZASYONLARI
European Film Academy (EFA) tarafından gerçekleştirilmekte olan Young Audience Award (YAA) 17. ülke olarak Türkiye’nin de kabulü ile ZeynoFilm işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Hedefi 12-14 yaş arasındaki genç kitleye filmi sinemada izleme alışkanlığı kazandırmak, filmleri doğru okuma eğitimi vermek, uluslararası sinema camiasının bir parçası olarak aidiyet hissini g üçlendirmek gibi hedefler taşımaktadır.

Akademik Buluşmalar ile Türkiye sinemasının sanatsal, sektörel ve akademik yönünün güçlendirmesi, dünya akademi literatürüne girerek kalıcı hale gelmesi ve orta vadede sinema temelli bir Think Tank oluşturulması hedefli projenin ilk ayağı olan TSDAB Moskova’da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve dünyanın ilk sinema okulu olan All-Russian State University of Cinematography (VGIK) işbirlikleri ile gerçekleştirilmiştir.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile gerçekleştirlen etkinlik Türkiye ve sineması adına güçlü bir tanıtım gerçekleştirirken, her iki üniversite arasındaki işbirliğinin gelişmesi ve aynı zamanda Türkiye Sineması’nın Rusya Sineması ile gelecekte büyük ortaklıklara doğru yol almasında da önemli adımlar atılmasına vesile olmuştur.

Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Elif Dağdeviren’in direktörlüğünde hayata geçen “Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları”nın ikincisi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Escuela TAI Üniversitesi işbirliği ile 27-30 Mayıs 2015 tarihleri arasında Madrid’te başarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile gerçekleştirlen etkinlik Türkiye ve sineması adına özellikle akademik çevrelerde güçlü bir tanıtım gerçekleştirirken, her iki üniversite arasındaki işbirliğinin gelişmesine vesile olmuştur. Türkiye sinemasının çeşitli dönemlerine ait seçkileri izleyen öğrencilerden eğitmenleri tarafından alınan ödevler arasından bazıları seçilerek, öğrenciler Steigenberger Maslak İstanbul Otel sponsorluğunda Türkiye’ye de davet edilmiş ve karşılıklı kültürel alışveriş olanakları sağlanmıştır.

Rusya’nın en önemli, dünyanın da sayılı seçkin film festivallerinden biri olan Moskova Uluslararası Film Festivali, 2015 yılında, otuz yedinci kez tüm dünyada sinema sanatına gönül verenleri çatısı altında buluştururken, festival tarihinde ilk kez; küratör olarak davet edilen Elif Dağdeviren ile “CINEMA OF TURKEY – YESTERDAY AND TODAY” adı altında Türkiye focus programı gerçekleştirdi.

TC Başbakanlık Tanıtım Fonu ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve ülkemiz sinemasını temsilen Cinema of Turkey platformu tarafından seçilen çeşitli dönemlere ait 10 film, 19-26 Haziran tarihleri arasında Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman gibi önemli isimlerin de soru-cevap etkinlikleri ile festival izleyicileri ile buluştu.